Haber

İsveç, Bangladeş’teki Rohingya mültecilere 7,5 milyon dolar yardım gönderecek

İsveç, Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesinin güneyindeki kamplarda yaşayan Arakanlı mültecilere yaklaşık 7,5 milyon dolar yardım yapacak.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden (UNHCR) yapılan açıklamaya göre, İsveç’in Dakka Büyükelçisi Alexandra Berg von Linde, Cox’s Bazar’a iki günlük bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaretin ardından Linde, ülkesinin Rohingya mülteci kamplarına yönelik bir çevre programı kapsamında yaklaşık 7,5 milyon dolar bağışta bulunacağını bildirdi.

Rohingya mültecilerin Bangladeş’e sığınmasından bu yana önemli miktarda ormanın mülteci akınından etkilendiğini belirten Linde, “Cox’s Bazar mülteci kamplarının etrafındaki alanın SAFE+2 programıyla büyük ölçüde yeşillendiğini görmek güzel. ” ifadesini kullandı.

UNCHR, Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile ortak çalışması olan “Yakıt ve Enerjiye İnandırıcı Erişim+ (SAFE+2)” adlı program sayesinde bölgedeki 400 bin tondan fazla karbondioksit emisyonu azaltıldı. Dünya Gıda Programı (WFP) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM). önlemeye yöneliktir.

UNHCR Bangladeş Temsilcisi Johannes van der Klaauw, söz konusu yardımın bölgede yaklaşık 190.000 haneye Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) sağlanmasını sağlayacağını belirtti.

Rohingya Müslümanlarına yönelik etnik temizlik

Myanmar’ın Arakan eyaletinde 2012 yılında Budistler ve Müslümanlar arasında çıkan çatışmalarda binlerce insan hayatını kaybetmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

25 Ağustos 2017’de Arakan’da sınır karakollarına eş zamanlı düzenlenen saldırılara yol açan Myanmar ordusu ve Budist milliyetçilerin toplu şiddet eylemlerinden kaçan yaklaşık 1 milyon kişi komşu ülke Bangladeş’e sığındı.

Çok sayıda Rohingya, Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesindeki aşırı kalabalık mülteci kamplarından diğer Müslüman ülkelere kaçmak ve derme çatma botlarla denize açılmak için hayatlarını riske atıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu