Haber

Sivas’ta köylüler maden tesisine karşı çıkıyor

Sivas’ın Avcıpınarı köyünde yapılacak maden tesisine karşı köylüler, “Maden çıkarılacak bölgedeki toprak yapısındaki asbest oranının yüksek olması nedeniyle bu asbestli malzeme tüm çevreye yayılacak” açıklaması yaptı. Madencilik faaliyetlerinin yürütülmesi ve bu madenin kamyonlarla taşınması sırasında çevre köylere zarar verecek ve insan hayatını ve sağlığını tehdit edecektir.” .

ESÜ Anadolu Kaynakları Mad. Şarkı söyleme. Ticaret A.Ş.’ye ‘maden’ isimli şirketin yaptıracağı ‘maden arama ve atık depolama tesisi’ dün köylüler tarafından protesto edildi. Köylülerin yaptığı açıklama şu şekilde:

BU TOPRAKLAR ÜZERİNDE YAŞAM HAKKIMIZIN BOYUNCADIR”

“Atalarımızın, dedelerimizin yüzyıllarca yaşadığı bu topraklar üzerine yapılacak maden tesisi öncelikle bu topraklardaki yaşam hakkımızı tehdit etmektedir. Madenin çıkarılacağı alandaki toprak yapısındaki asbest oranının yüksek olması nedeniyle bu asbest element çevredeki tüm köylere yayılacak, Dünyada kanserojenler listesinde ilk sıralarda yer alan asbest elementi ‘kesin kanserojen’ tanımıyla 1. kümede yer alıyor.

KARARLILIK VE MÜCADELEMİZ SONUNA KADAR DEVAM EDECEKTİR”

Sivas Valiliği’nin söz konusu maden projesine ilişkin “ÇED gerekli değildir” kararı, köylerin yaşam alanlarını, sağlığını, tarım arazilerini, hayvancılığı, su mirasını, havasını, sosyal hayatını, ekolojik yapısını, güvenliğini, tarihi değerlerini koruyacaktır. ve kültürel mirasa, doğal varlıklara ve biyolojik çeşitliliğe zarar verir. Sivas Valiliği’nin ÇED gerekli değildir kararını protesto ediyoruz. Bu itirazların gerekçesi bilirkişi incelemesinde ortaya çıkacaktır. Bu bahisteki kararlılığımız ve gayretimiz sonuna kadar artarak devam edecektir.”

akcakent-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu