Haber

A Baba Türkiye geri döndü

Karşıyaka Belediyesi’nin Çarşı’da gerçekleştirdiği yenileme çalışmalarına son dokunuş ‘Bir Baba Hindi’ heykeli oldu. Alt ve üst yapı tadilatları tamamlandıktan sonra heykel eski yerine yerleştirildi.

Karşıyaka Belediyesi, sokakları, caddeleri, park ve meydanları, kamusal alanlardaki heykel ve kabartmalarıyla kent kültürüne katkı sağlayan ve kentle özdeşleşen isimleri ölümsüzleştiriyor; şehrin hafızasını nesilden nesile aktarır. Bu heykellerin en sevileni ve belki de en ünlüsü olan Bir Baba Hindi, yerine getirildi.

SİTEDE KORUMALI

Karşıyaka’da doğup büyüyen ve hayatını Karşıyaka Spor Kulübü’ne adamış 70 yaşındaki Bir Baba Hindi lakaplı Mustafa Baykara’nın heykeli yaklaşık 4 yıl önce Karşıyaka Çarşısı’nın girişine yerleştirildi. Eşsiz heykel sadece Karşıyakalılar tarafından değil tüm İzmirliler tarafından sahiplenildi ve binlerce fotoğrafa konu oldu. Karşıyaka Belediyesi’nin çarşı tadilatı projesinde adı zarar görmemiş, şantiye tesisleri koruma altına alınmış.

ULAŞMIŞ

Çarşı yenileme çalışmalarının ardından KSK’lıların, Karşıyakalıların ve Karşıyaka’lıların merak ettiği Bir Baba Hindi heykeli yerine döndü. Karşıyaka Çarşısı’na gelenleri Mustafa Baykara’nın heykeli karşılamaya devam edecek.

PAZAR’DA NELER YAPILDI?

Karşıyaka Belediyesi, ilçenin kalbi olan Çarşı’da uzun yıllardır devam eden sorunlara kalıcı çözüm sağlamak amacıyla geçtiğimiz aylarda yenileme çalışmalarına başladı. Belediye ve Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi iş birliğiyle hazırlanan ‘Karşıyaka Çarşısı Yenileme Projesi’ kapsamında ilk etap olarak belirlenen Kemalpaşa Caddesi’nde altyapı sistemleri tamamen yenilendi. Proje kapsamında birleşik sistem olarak hizmet veren kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarının ayrıştırma işlemi de İZSU ekipleri tarafından yürütüldü ve gerekli yerlere ızgaralar konularak yağmur suları aslına uygun olarak tahliye edildi.

MODERN DOKUNUŞLAR

Üst yapı çalışmaları kapsamında Kemalpaşa Caddesi’nin yeri yenilendi, caddede ağaçlandırma çalışmaları yapıldı, yeni aydınlatma cihazları takıldı. Caddeye belirli aralıklarla saksılı oturma üniteleri, banklar ve parkletler yerleştirildi. Çalışmalar sırasında kaldırılan Amazon Hanım Heykelleri geçtiğimiz haftalarda yerlerine geri konulurken, bir Baba Türkiye heykelinin geri getirilmesiyle sokaktaki düzenlemeye son rötuş yapıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haberabana.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu