Haber

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Karlov suikastına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Dışişleri Bakanı Andrey Karlov, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi’nin katledilmesinin 6. yıl dönümünde yaptığı konuşmada, “İki ülke liderlerinin dirayeti ve kurumlarımızın çalışmaları bu tuzağı bozdu. Olayın failleri olayın failleri” dedi. yargı önünde hesap sorulmuştur ve hak ettikleri cezaya çarptırılmıştır.” sözlerini kullandı.

Rus medya kuruluşu Sputnik’e konuşan Çavuşoğlu, Karlov’un Türkiye-Rusya ilişkilerine değerli hizmetler vermiş deneyimli bir diplomat olarak Türk halkının sevgisini kazandığını belirtti.

Karlov’un Türk-Rus dostluğuna yaptığı katkıların her zaman hatırlanacağını vurgulayan Çavuşoğlu, “Bu olayın üzerinden 6 yıl geçti. Sayın Cumhurbaşkanı şahsında bu saldırının Türk-Rus dostluğuna yönelik olduğu bilinen bir gerçektir. Karlov, iki ülke cumhurbaşkanlarının dirayeti ve kurumlarımızın çalışmaları bu tuzağı boşa çıkardı.Olayın failleri de yargı önünde hesap verdi ve hak ettikleri cezaya çarptırıldı.” açıklamalarda bulundu.

Karlov’un vefatının Ruslar kadar Türk halkını da derinden üzdüğünün altını çizen Çavuşoğlu, “Yakın geçmişte diplomatlarını ve büyükelçilerini teröre en çok kurban veren Türkiye, bu acıyı en iyi bilen ülkelerden biridir. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı olarak kısa sürede meslektaşım (Sergey) oldum. Lavrov ile Moskova Vnukova Havalimanı’ndaki cenaze törenine katıldım ve kederli ailesine başsağlığı diledim.” söz konusu.

Çavuşoğlu, Karlov’un en değerli hedeflerinden birinin Türk-Rus bağlantılarını her alanda geliştirmek olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Biz de işbirliğimizi ve diyaloğumuzu geliştirmeye devam ediyoruz. Ticaretten turizme, enerjiden yatırımlara uzanan geniş bir yelpazedeki ilgi alanlarımız gelişiyor ve çeşitleniyor. halkımızın temennileri ve ortak çıkarları.

Karlov, Rusya’nın Ankara ve Çankaya Büyükelçiliği iş birliğiyle düzenlenen “Kaliningrad’dan Kamçatka’ya Rusya” konulu fotoğraf kabininde açılış konuşması yapan FETÖ üyesi polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ın düzenlediği silahlı saldırıda hayatını kaybetti. 19 Aralık 2016 tarihinde belediye.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu