Haber

Pentagon Sözcüsü Ryder’dan Türkiye’ye F-16 satışına ilişkin açıklama

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Kongre’de F-16’ların Türkiye’ye satışına yönelik itirazlara ilişkin olarak, “Bu Kongre’nin karar vereceği bir şey. Onlara ne yapacaklarını buradan söyleyemem. “Yine de söylediğim gibi Türkiye ve ABD ortak bir ittifaktır ve Türkiye sadece bölgededir. Sadece dünyada değil önemli bir ortaktır.” dedim.

Sözcü Ryder, günlük basın toplantısında Türkiye’ye F-16 satışına ilişkin karara ilişkin soruları yanıtladı.

Kararın ön inceleme için Kongre’ye nasıl gönderildiği ve bu olası satışın iki ülkenin askeri bağlarında ne kadar değerli olduğu sorusuna yanıt veren Ryder, kararın değerlendirilmek üzere Kongre’de olduğunu söyledi.

“Türkiye ile ABD arasındaki ikili ilişkiler söz konusu olduğunda, Türkiye’nin önemli bir ortak ve müttefik olduğunu her zaman söyledik. Bu nedenle, bu ilişkiyi güçlendirmek ve karşılıklı savunma ihtiyaçlarımızı sağlamak için Türkiye’nin liderleriyle yakın çalışmaya devam edeceğiz. dikkate alınır,” dedi Ryder. dedi.

ABD yönetiminin Türkiye’ye F-16 satışını onaylaması ile Yunanistan’a F-35 uçağı satma planının birbiriyle bağlantılı olup olmadığı sorusuna Ryder, bu konuların birbirinden bağımsız olduğunu ve ABD’nin her iki ülke ile ilişkisi olduğunu kaydetti.

Bazı Kongre üyelerinin Türkiye’ye F-16 satışına karşı çıktıklarını hatırlatan Ryder, Pentagon’un bu konuda Kongre’ye tavsiyede bulunup bulunmadığının sorulması üzerine, “Bu Kongre’nin karar vereceği bir şey. Onlara buradan ne yapacaklarını söyleyemem. Tekrar söylediğim gibi Türkiye ve ABD bir ittifakı paylaşıyor ve Türkiye sadece bölgede değil dünyada da önemli bir ortak.

ABD, Ukrayna askerlerine Patriot eğitimi vermeye başladı

Tuğgeneral Ryder, ABD ordusunun Oklahoma’daki Fort Sill üssünde Ukrayna askerlerine Patriot hava savunma sistemleri eğitimi vermeye başladığını duyurdu.

Ryder, eğitimin birkaç ay süreceğini ve Ukraynalı askerlerin üsse 90’ların ortasında 100’e geldiğini paylaştı.

havsaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu